Spinning – korzyści płynące z ćwiczeń o wysokiej intensywności
Spinning, to jedno z najpopularniejszych zajęć w siłowniach. Są to zajęcia o wysokiej intensywności, które spalają kalorie, poprawiają kondycję serca i zwiększają wytrzymałość mięśni, co tłumaczy ich powodzenie wśród entuzjastów sportu.
Nie ulega wątpliwości, że spinning jest aktywnością sprzyjającą poceniu się i spalaniu tłuszczu, a jego wpływ na nogi jest również szybko odczuwalny. Ponadto, dzięki swojej intensywności, spinning pozwala nam na uwolnienie endorfin, co sprawia, że po jednej z intensywnych sesji czujemy się świetnie.
Należy jednak pamiętać o kilku aspektach podczas uprawiania tego sportu. Po pierwsze, jest to intensywna aktywność, więc jeśli nie masz dużo doświadczenia w uprawianiu sportów, może to nie być najlepsze miejsce do rozpoczęcia ćwiczeń. Jeśli się na to zdecydujesz, upewnij się, że zaczynasz na odpowiednim poziomie i nie staraj się dotrzymać kroku bardziej doświadczonym osobom.
Spinning na siłowni lub w domu
Wspaniałą cechą spinningu jest to, że można go uprawiać nie tylko na siłowni. Jeśli masz rowerek treningowy, możesz to robić w domu we własnym tempie.
Zaletą ćwiczeń na siłowni, oprócz tego, że nie trzeba mieć własnego roweru, jest to, że można tam skorzystać z pomocy trenera, który poprowadzi Cię przez procedurę pozwalającą uzyskać jak najwięcej korzyści z tego ćwiczenia. Instruktor powie Ci, kiedy zastosować opór, kiedy pedałować na stojąco, a kiedy możesz powrócić do spokojnego pedałowania, aby odzyskać siły. W domu można poszukać zajęć online lub pedałować we własnym tempie. Idealna sesja trwa około 45 minut. Aby uzyskać dobre wyniki, można wykonywać 3-5 sesji w tygodniu lub połączyć jedną lub dwie sesje spinningu z innymi ćwiczeniami. Być może nie spodoba Ci się jednak trening w zamkniętym pomieszczeniu, dlatego alternatywą jest jazda na rowerze o której przeczytasz w bikepress.pl
Bardzo wysoki poziom intensywności
Spinning jest rodzajem aktywności o bardzo wysokiej intensywności, dzięki czemu przyspiesza tętno. To także duży wysiłek dla nóg, które nie przestają pracować przez cały czas trwania sesji. Poczujesz to w mięśniach czworogłowych, ścięgnach i łydkach. Pracują stawy biodrowe, kolanowe i skokowe, ale przy niewielkim obciążeniu, w przeciwieństwie do innych ćwiczeń, takich jak bieganie. Spinning jest również dobry do kształtowania pośladków. Z drugiej strony, spinning nie jest odpowiednim ćwiczeniem, jeśli chcesz ćwiczyć ramiona, nie jest też dobry do pracy nad mięśniami pleców.
Spinning a zdrowie
Spinning może być dobrym ćwiczeniem aerobowym w walce z cukrzycą lub jej zapobieganiu, ponieważ pomaga mięśniom efektywniej wykorzystywać glukozę i obniża poziom cukru we krwi. Należy jednak przedtem skonsultować się z lekarzem. Może również pomóc obniżyć ciśnienie krwi i poziom „złego” (LDL) cholesterolu, jednocześnie przyczyniając się do zwiększenia poziomu „dobrego” (HDL) cholesterolu. Jest to również opcja do rozważenia w przypadku zapalenia stawów, o ile lekarz wyrazi na to zgodę.