Czy suplementy sportowe są naprawdę przydatne?
Na siłowniach, szczególnie wśród osób, które chcą osiągnąć szybką zmianę fizyczną, często można usłyszeć rozmowy o suplementach sportowych. Można tu usłyszeć właściwie wszystko: od twardych prawd naukowych po nieprawdopodobne historie o tym, jak pewien Dawid dzięki magicznym witaminom zmienił się w Goliata…
Niestety, wciąż istnieje duża niewiedza na temat tego typu suplementów diety i roli, jaką faktycznie mogą one pełnić w naszej diecie. Produkty te zawierają składnik lub grupę składników odżywczych, które po dodaniu do naszej normalnej diety stanowią pozytywną wartość dla naszego organizmu w kontekście sportu, ale ich spożywanie nie ma sensu, jeśli nie towarzyszy mu aktywność sportowa.
Jednak pierwszą rzeczą, jaką powinniśmy zrobić, zanim rozważymy przyjmowanie suplementó, jest przejrzenie naszych nawyków żywieniowych. Tak jak nie dokonalibyśmy ulepszeń w domu z uszkodzonym fundamentem (pierwszą rzeczą do zrobienia byłoby naprawienie fundamentalnej podstawy budynku), tak nie ma sensu włączać jednego z tych produktów do naszej diety, jeśli nie stosujemy odpowiedniej i zbilansowanej diety jako podstawy. W bardzo, bardzo dużym skrócie, dla mnie zbilansowana dieta opiera się na czterech filarach: „nie” dla ultra przetworzonej żywności, „nie” dla cukru, „tak” dla niskiego spożycia węglowodanów i „tak” dla tłuszczów! Ale tylko te, które są dobre dla organizmu.
Co zapewniają suplementy dla sportowców?
Zdrowa dieta, sama w sobie, maksymalizuje wyniki sportowe, ponieważ dostarcza białka dla mięśni, odpowiedniej ilości węglowodanów, zdrowych tłuszczów i błonnika – również ważnego dla utrzymania właściwej wagi. Mając to na uwadze, możemy ocenić, jak niektóre produkty mogą pomóc w utrzymaniu tej równowagi, ponieważ mają wysokie stężenie składników odżywczych, które są szczególnie korzystne dla sportowców. Inne jednak nie dają pożądanych efektów, a nawet mogą być szkodliwe.
Białka: Na rynku możemy znaleźć różne prezentacje. Moja rada to szukać produktów w 100% naturalnych: bez dodatków i cukrów. Możemy też porównać różne procenty białka, które zawierają. Istnieją bardzo różne odmiany, takie jak białko „Whey”, które jest pozyskiwane z serwatki, lub białko wegańskie, które może łączyć różne źródła roślinne. Ogólnie rzecz biorąc, korzyści z białka to jego moc przeciwutleniająca i zdolność do pobudzenia układu odpornościowego i poprawy regeneracji, ale naukowo udowodniono, że gdy dużo ćwiczysz, może również pomóc w zwiększeniu i utrwaleniu masy mięśniowej. Nie oznacza to, że należy ich nadużywać, ani oczywiście, że są one substytutem treningu.
- Napoje energetyczne: Większość z nich ma wysoki procent kofeiny i sztucznych substancji i choć wiele badań pokazuje, że odpowiednia ilość kofeiny może przynieść korzyści jako sportowy stymulant, ja jestem bardziej za kakao, które spełnia tę samą funkcję i jest zdrowsze.
- Kreatyna: Może być korzystna dla sportowców, którzy potrzebują dynamiki lub siły mięśni, tacy jak sprinterzy czy ciężarowcy, ale produkcja naturalnej kreatyny jest nadmiernie kosztowna, więc to prowadzi do pytania – czy warto skorzystać s kreatyny?
- BCAA: Aminokwasy rozgałęzione, lepiej znane jako BCAA (leucyna, izoleucyna i walina) są jednym z najpopularniejszych suplementów diety dla sportowców, chociaż istnieje wiele kontrowersji na temat ich rzeczywistych korzyści. W kilku badaniach naukowych stwierdzono, że ich spożycie nie stymuluje syntezy białek mięśniowych ani nie wywołuje odpowiedzi anabolicznej. Innymi słowy, nie służą one zwiększeniu masy mięśniowej.