Czesław Lang

Wybitny polski kolarz, medalista olimpijski i mistrzostw świata. Zwycięzca w 1980 roku Tour de Pologne, którego dziś jest organizatorem.

Sport od zawsze był pasją Czesława Langa.

Systematyczne treningi, ludzie, których spotkałem na swojej drodze, wysiłek – to wszystko kształtuje człowieka, pokazuje jak dążyć do celu i jak współpracować z innymi. A na końcu jest ukoronowanie tej pracy, czyli wielkie emocje i radość. Zawsze powtarzam, że startowałem po to, aby przynosić ludziom radość, umożliwić przeżycie wspaniałych emocji. Tak było choćby na igrzyskach olimpijskich w Moskwie, gdzie zdobyłem srebrny medal wywalczając go na samej mecie. Po zakończeniu kariery kontynuowałem sportową pasję organizując Tour de Pologne.

Na początku lat 90 był to zapomniany, mało istotny wyścig, dziś jest największym kolarskim wydarzeniem w tej części Europy. Należy do UCI World Tour, czyli kolarskiej ligi mistrzów. I znów za sukcesem Tour de Pologne stoi pasja i praca wszystkich ludzi zaangażowanych w organizację wyścigu.

Czesław Lang

  • Sport: Kolarstwo szosowe
  • Wzrost: 1,73 m
  • Opis: Polski kolarz torowy i szosowy, wicemistrz olimpijski oraz dwukrotny medalista szosowych mistrzostw świata. Wielokrotny mistrz Polski i zwycięzca Tour de Pologne w 1980 roku. Pierwszy zawodowiec w polskim kolarstwie (włoskie kluby GIS Gelati-Campagnolo i Del Tongo). Po zakończeniu kariery sportowej działacz sportowy oraz organizator Tour de Pologne UCI World Tour, Tour de Pologne Amatorów, Skandia Maraton Lang Team oraz Tauron Lang Team Race. Pierwszy prywatny animator kolarstwa polskiego.